Prefabrik nedir ?


Ön üretim aşaması fabrikada tamamlanıp ürünün kullanılacağı yerde montajının yapıldığı Demonte ürünlere prefabrik denir

Mesela Evimizde kullandığımız mutfak dolabı mız prefabrikdir otobanlardaki köprü ayakları prefabrikdir

 

Üretim aşaması fabrikada yapıldığından dolayı gerekli kontrollerin yapılması sayesinde hatalı ürünlerin sahaya gelmesi söz konusu değildir. Bundan dolayı prefabrik ürünlerde hatalı imalat sıfıra yakındır

Hatalı imalat montaj sahasına gitse bile profesyonel montaj ekipleri tarafından fark edilen hatalı imalat tekrar hatasız ürün ile değiştirilebilir.

 

Prefabrik ürünlerin en büyük avantajı İnşaat süresinin çok kısa olmasıdır. Prefabrik ürünlerin tercih edilmesinin bir başka sebebi ise fiyatlarının prefabrik olmayan aynı ürünlere göre daha uygun olmasıdır.

 

Prefabrik günümüzde yoğun olarak fabrika binaları olarak kullanılmakla beraber, otoparklar, depo ve hangar olarak kullanılmaktadır. burada kullanılan prefabrik  yöntemine betonarme prefabrik diyoruz. Kullanılan prefabrik yönteminin adı ise öngermeli prefabrik beton yöntemidir.

 

Konutlarda kullanılan prefabrik bina ana malzemesi ise sandviç panel sistemdir. Peki sandviç panel sistem nedir?  Çift taraflı dış koruma malzemesi ortasında mukavemeti daha düşük olan yalıtım malzemesi ile oluşturulmuş bir yapı malzemesidir. Prefabrik konutlarda  ise çimentolu yonga levha+eps+çimentolu yonga levha başta olmak üzere bir çok farklı türde sandviç panel kullanılmaktadır.